Máte rádi oříšky? Rádi zobete arašídy u televize či při čtení knihy, nebo prostě jen tak? Přestože jsou arašídy považovány za energicky vydatnější pro vyšší obsah tuku, je však na základě studií prokázáno, že tento druh ořechů snižuje hladinu cholesterolu a to bez toho, aniž by došlo k navýšení tělesné hmotnosti. Samozřejmě myšleno v rozumné míře.

Příznivé účinky arašídů na lidské zdraví

  • mají pozitivní vliv na paměť, zlepšují fungování mozku,
  • jsou zdrojem antioxidantů,
  • podporují trávení,
  • regulují hladinu cukru v krvi,
  • působí coby prevence rakoviny a kardiovaskulárního onemocnění,
  • podílí se na udržení zdravého nervového systému,
  • pozitivní je, že zasytí na delší dobu, tj. vzbuzují pocit nasycenosti.

Ještě váháte, zda si zkusit vypěstovat vlastní arašídy? Rozhodně za pokus to stojí a dokonce se můžete rozhodnout, zda podzemnici olejnou budete pěstovat doma jako pokojovou rostlinu nebo zvolíte zahradu a s chutí za získáním vlastních buráků.

Podzemnice olejná – zajímavá jednoletka

Jde o jednoletou rostlinu, jejíž květy vzhledem připomínají květ hrachu. Po oplození květní stopka se semeníkem nabírá intenzitu růstu, sklání se k zemi, schová se hluboko do půdy, ve které se vyvine tvrdý lusk mající síťovaný povrch a dle odrůdy obsahuje jedno až čtyři semena, která jsou obalená červenofialovým osemením, tj. burskými ořechy.

Jistější je předpěstování sazenic

Vzhledem ke klimatickým podmínkám u nás je lepší a jistější si sazenice předpěstovat. Semena jsou dostupná jak na internetu, tak je lze zakoupit i ve specializované prodejně zaměřené na semena-osiva, hobby, zahradu apod. Semena vyséváme zhruba dva měsíce před vlastní výsadbou. Nejdříve je musíme namočit na dva dny do teplé vody. Klíčení trvá v průměru tři až šest týdnů při teplotě 12 až 15 °C. Když semena dorostou do výšky 10 až 15 centimetrů a není hrozba pozdních jarních mrazíků, vysazujeme je ven na záhon a to v rozestupu cca 20 centimetrů. Ideální je vysazení na konci dubna či v průběhu května.

Podmínky pro pěstování na zahradě

Arašídy neboli podzemnice olejná pochází z tropické oblasti, náleží do čeledi bobovitých. Z tohoto důvodu rostlina potřebuje teplé prostředí, neboť mráz jí nesvědčí. Půdu je třeba zvolit kypřejší, výhřevnou, výživnou a bez plevele, měla by být dobře zásobená vápníkem a dalšími nezbytnými živinami. Před výsadbou je dobré stanoviště zkypřit.

Abychom mohli sklízet vlastní arašídy, potřebuje rostlina minimálně pět měsíců teplého počasí a ve vegetačním období roční srážky 500 až 800 milimetrů, případně náležité zavlažování. Během kvetení se rostlina nezalévá, neboť by nedošlo k řádnému opylování květů. Pozitivní je, že podzemnice olejná netrpí na škůdce ani jiné choroby.

Vlastní sklizeň

Sklízet je možné, když rostliny na podzim zaschnou a odumřou, kdy je podryjeme rýčem, uchopíme za nať a opatrně vytáhneme z půdy. Lusky se posbírají a nechají usušit.

Podzemnice jako pokojovka

Rostlinu můžeme pěstovat doma coby pokojovou rostlinu nebo ji v létě vysadit do truhlíku.

Najdete u nás rady, typy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekCo se sněhem na záhonku, když jste nestihli podzimní rytí?
Další článekTlustice – kyprá kráska, netradiční bonsaj i pozoruhodný sukulent