Voskovku znaly již naše babičky, byla také dříve velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. Časem se na ně trochu pozapomnělo, v dnešní době už se ví, že dokáže čistit vzduch v domácnosti.

 Voskovka dostala své vědecké jméno podle vrchního zahradníka vévody z Northumberlandu, Thomase Hoye, který u vévody zahradničil v období 1788-1809. Voskovky k nám byly dovezeny z Indie, Malajsie a Austrálie. Udává se, že rostliny rodu Hoya mají 90-100 druhů, některé prameny hovoří až o 200 druzích.

Ačkoliv pochází z dalekých oblastí, v našich podmínkách se jim velmi daří.

U nás se nejvíce pěstuje Hoya carnosa a Hoya bella, má masité, tmavě zelené listy, kvete na jaře. Její květy jsou bílé nebo světle růžové, mají hvězdicovitý tvar. Květenství silně voní a to v noci, nedoporučuje se v období květu ji mít v ložnici. Květy i listy vypadají jako navoskované. Alergici mohou mít s její vůní problém.

Hoya carnosa je popínaví rostlina, stačit jí bude jednoduchá opěra, ke které se přilne. Velmi pěkně také vypadá vyvazování do kruhu.

Hoya bella se nepne a dlouho je nízká a kompaktní. Skvěle se hodí do závěsných nádob.

Pěstování

Není vůbec náročná, přežije i zanedbanou péči. Ke svému růstu potřebují sluneční světlo, v létě jim svědčí teploty 18-230 C. V zimě okolo 14-180 C. V létě je zalévejte střídmě a v zimě zálivku ještě více omezte. Má dužinaté listy, které umí zadržet dostatek vody a přežít tak období bez zálivky.  I když má ráda slunné stanoviště, nesvědčí ji přímé paprsky, ty způsobují žloutnutí a nepěkné skvrny na listech. Pokud voskovku dáte na tmavé místo, s nedostatkem slunce, nemusí vám vykvést. Optimální je ranní nebo večerní slunce. Substrát udržujte neustále vlhký, ne suchý ani přelitý. V létě nezapomínejte rosit.

Voskovka je velmi konzervativní, nesnáší změny. Jakékoliv přemístění nebo otočení v době květu, nese velmi těžce. Mohou jí opadat květy.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekTlustice, pokojovka, kterou zvládnou i začátečníci
Další článekVíte, co potřebuje líska ke své spokojenosti? Nejlépe se jí bude dařit na západních a jihozápadních svazích