Home Rostliny Tlustice – kyprá kráska, netradiční bonsaj i pozoruhodný sukulent

Tlustice – kyprá kráska, netradiční bonsaj i pozoruhodný sukulent

Tlustice – kyprá kráska, netradiční bonsaj i pozoruhodný sukulent

Ať už toužíte po novém přírůstku do rostlinné sbírky nebo chcete netypickou bonsaj, zkrátka nějakou zajímavou rostlinu, to vše vám může nabídnout tlustice.

Tlustice vejčitá (Crassula ovata) patří do čeledi tlusticovité, které jsou u nás známé jako sukulentní pokojové rostliny. Přestože rostlina potřebuje trochu zvláštní péči oproti běžným pokojovým rostlinám, výhodou je, že je vhodná i pro nezkušeného pěstitele. Podstata spočívá v poskytnutí podmínek, které rostlina potřebuje. Pak bude zdárně růst bez ohledu na to, zda se jedná o zkušeného pěstitele či začátečníka.

Tlustice je charakteristická svým robustním stonkem, oválnými a impozantně masitými listy, které mají sytě zelenou barvu a ukrývají v sobě značnou zásobu vody, kterou efektivně využívají v době sucha. Ve volné přírodě starší rostlina kvete, její květy jsou bílé či růžové a tvarem připomínají malé hvězdičky. Jako pokojová rostlina kvete opravdu jen málokdy.

Pořád bude krásná aneb jak toho docílit?

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Nezáleží na tom, jestli ji budete letnit či v zimě zazimovávat, věřte, že pořád bude ve své typické kráse. Jen je potřeba se o ni postarat a poskytnout podmínky. Pak se rostlina odmění i dlouhou životností, neboť vám může dělat společnost i několik desítek let.

Nutný je dostatek světla, jinak bude chřadnout, lístky žloutnout a opadávat. Avšak přímé sluneční paprsky na rozpáleném parapetu mohou rostlinu poškodit. Základ tvoří kvalitní substrát pro sukulenty a zálivka pouze odstátou vodou. Tlustice miluje letnění, pokud nehrozí mrazíky, můžete ji přes léto dát i na vnější parapet na balkoně či ji umístit v zahradě.

V zimním období musí být zálivka střídmější a zaléváme jen v případě, pokud substrát je dostatečně vyschlý. Je nutné pamatovat, že lístky tlustice fungují na bázi opravdu dokonalého rezervoáru vody, tudíž pokud v tomto směru rostlinu necháte strádat, jenom jí tím prospějete

Rostlina, která je poslem rodinného štěstí

 S rostlinou souvisí pověra, kdy tak mnoho lidí se domnívá a věří, že jejich pěstování přináší rodinné štěstí. Jiní zase zastávají názor, že tlustice je symbolem bohatství a dostatku peněz, což bude zejména tím, že její lístky připomínají tvarem a velikostí klasické mince.

Tlustice není náročná na hnojení, postačí jen dvakrát či třikrát za rok, každopádně se nedoporučuje hnojit častěji jak jednou za měsíc a pouze od března do října. Použít lze přípravek určen na kaktusy sukulenty.

Rostlina dobře snáší velké horko, které jí dokonce i svědčí. Jedna z mála rostlin, která snáší letnění na jižním balkonu. Letní horka nejsou žádný problém, ale je dobré zajistit trochu zastínění. Oválné lístky mohou slunečním svitem získat načervenalou barvu, která však v zimě zmizí.

Najdete u nás rady, typy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here