Šuškarda není příliš rozšířená trvalka, je oblíbená u zahradníků i floristů. Někteří ji možná znají pod názvem „zhorakvět“, lidový název získala z toho důvodu, že květenství vykvétá nejdříve na vrcholu, což není úplně obvyklé.

Rostlina patří do čeledi hvězdnicovitých. Byla k nám dovezena ze Severní Ameriky, kde roste zhruba 35 druhů této rostliny, především na prériích a ve světlých lesích. Rostlina má originální vzhled a jen tak si ji nespletete.

V zahradách je nejrozšířenějším druhem šuškarda klasnatá (Liatris spicata). Má růžové, klasovité květenství. Květy jsou nejčastěji fialové nebo růžové, ale pěstuje se i v bílé variantě. Rostlina tvoří poměrně husté, vysoké a robustní trsy. Dorůstá většinou do výšky 60-80 cm. Kvete v období červen – září. Kořeny má šuškarda hlízovité nebo cibulovité a vyrůstají z nich tuhé, zelené listy.

Jak šuškardu pěstovat

Rostlině svědčí dobře propustná a výživná půda, ta by také neměla být přemokřená, hlízovité oddenky by mohly zahnívat. Vysazujte ji od září do listopadu, zhruba do 8cm hloubky. Rozestupy jednotlivých rostlin ponechte 40cm. Pokud máte na zahradě hraboše, vysaďte je do nádob, tím zabráníte ohryzávání hlíz.

Pokud vám šuškarda zakořenila v květináči, je možná i jarní výsadba. Až vám rostlina vyraší, můžete ji přihnojit. Potřebuje pravidelný přísun vody, ale nesmí být přemokřená. Šuškarda je mrazuvzdorná, můžete ji ponechat na zahradě přes zimu, stanoviště vyberte slunné nebo polostinné. Půdu kolem můžete pokrýt mulčovací kůrou. Když nechcete z květenství získávat semena, odstřihněte ho hned po odkvětu. Zbytek stonku rostlině ponechte.

Hlízy je dobré po 2-3 letech přesadit, sílí a dostávají se k povrchu, šuškarda by se vám potom mohla vyvracet. Stačí prohloubit jámu a přisypat zeminu.

Kam šuškardu umístit

Nejčastěji se dává do trvalkových záhonů nebo skupin keřů. Může však být i jako solitéra. Není příliš vhodné ji vysazovat do skupin rostlin podobně vysokých a tvarovaných, zapadla by tam. Většinou bývá dominující rostlinou a přisazují se k ní 2-3 druhy, barevně buď tón v tónu, nebo kontrastně.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekSoleirolia, helxinie – polštářky drobných zelených kvítků
Další článekTlustice, pokojovka, kterou zvládnou i začátečníci