Suchá zídka může být příjemným zpestřením zahrady, zvláště když je osázena zajímavými rostlinami. Můžete si ji samozřejmě postavit na jakékoliv zahradě, ale největší význam má zcela jistě na zahradě se svahem, svažitým terénem a všude tam, kde je potřeba překonat výškové rozdíly.

Jaké by měla mít základy

Tady velmi záleží na tom, jaké je podloží, tedy půda ve vaší zahradě. Pokud je podloží pevné (hlína, jíl), stačí vyhloubit základy do 15 až 20 cm. U nesourodého podkladu, jako je třeba písek, je potřeba jít až do 30 cm hloubky.

Jaký směr zvolit

Aby vám později rostliny na zídce prospívaly, měla by být otočena k jihu, jihozápadu nebo jihovýchodu – a to zejména tou stranou, která bude osázená. To berte v potaz dřív, než začnete kopat základy. Pozdější úpravy nebývají možné.

Výběr kamenů

Neméně důležitou součástí stavby zídky je pečlivý výběr kamenů. Vybírejte takové, které se dají snadno opracovat, tj. pískovec, vápenec, břidlice. Vhodné jsou všechny ploché kameny, které se dají vršit v různých velikostech na sebe. Vhodnější jsou kameny poněkud omšelé než čerstvé úlomky, protože už jsou trochu zerodované a zvyklé na povětrnostní vlivy.

Šírka suché zídky

Zídka by neměla být užší než 25 cm, aby rostliny mohly dobře zakořenit a rozrůstat se. Obecně platí, že šířka zídky by měla tvořit zhruba 1/3 výšky zídky. Není také vhodné, aby se zídka směrem vzhůru zužovala – ať již kvůli rostlinám, tak i kvůli stabilitě.

Čím spojit jednotlivé kameny

Jednotlivé kameny rozhodně nespojujte maltou, ale použijte hlinito-písčitou zeminu s příměsí kompostu nebo hnoje, bude totiž základem pro růst rostliny a dostatek živin. Směs při stavbě udržujte vlhkou, aby jednotlivé kameny dobře „slepila“. Také dbejte na to, aby zídka byla mírně nakloněna dozadu, což umožní dešti zalévat zasazené rostliny a voda jen tak zbůhdarma nesteče dolů.

Jaké rostliny a jak sázet do zídky

Do suché zídky se hodí trvalky s kořenovým balem, které budete sázet již při stavbě zídky nebo krátce po jejím dokončení. Hodí se všechny půdopokryvné trvalky, které tvoří polštářky. Vybírejte z tařic, tařiček, můžete zvolit rožec plstnatý, nízké hvozdíky, kakosty, hezké jsou i různé druhy mechů a lišejníků.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekJahodníkové porosty na jaře – co neopomenout?
Další článekJak pěstovat parožnatku? Třeba i zavěšenou u stropu