Rostlina připomíná svěže zelený mechový polštář. Soleirolia má sytě zelenou barvu a v květináči tvoří nadýchané bochánky. Roste rychle, takže rostlina začne přes okraj brzy tvořit vodopády něžných lístků.

 Rostlina má původ v středomořských oblastech, konkrétně na Sardinii a Korsice. Ve své domovině se jí opravdu daří, zahradníci ji zde využívají i jako trávník. Soleirolia je také lidově nazývána „domácí štěstí“. V pokoji se jí velmi dobře daří, lze ji pěstovat jako pokojovku nebo přenosnou rostlinu. Soleirolia tvoří nadýchaný polštář, který je složen ze záplavy drobounkých, svěže zelených lístků. Rostlina dokonce kvete, velmi drobnými kvítky.

Jak soleirolii pěstovat

V interiéru ji vyberte světlé místo nebo snese i polostín. Nesvědčí ji však přímé sluneční paprsky. Postačí ji běžná pokojová teplota, snese i nižší, neumísťujte ji ale do prostředí, kde teplota klesá pod 70 C. Důležité je zalévání, substrát by nikdy neměl vyschnout, udržujte ho stále vlhký. Soleirolia má ráda vlhkost, proto nezapomínejte rosit.

Na dno nádoby můžete umístit drenážní vrstvu, která brání přelití. Může to být hrubý písek, štěrk, keramzit, perlit. Do nádoby nasypte substrát pro pokojové rostliny nebo si můžete vyrobit vlastní a to ze směsi dobře vyzrálé listovky, kompostu a jemného písku.

Od jara do podzimu hnojte jedenkrát týdně hnojivem pro pokojové rostliny nebo můžete využít přírodní hnojivo – silně naředěný kopřivový výluh.

Nedávejte ji do hodně přetopené místnosti, příliš by se vytáhla a už by netvořila půvabné bochánky.

Množení

Rostlina jde velmi dobře množit a vděčně se rozrůstá. Namnožte ji rozdělením trsů při přesazování.

Nemusíte se spokojit s běžným květináčem nebo truhlíkem, velmi efektivně bude působit i v jiných nádobách, jako třeba ve větším hrnečku, keramických nádobách nebo závěsných košících. Stejně tak nemusí být v nádobě osamocená, může vytvářet zelený koberec pod vyššími rostlinami. Takto ji lze využít i na zahradě, ale před mrazy ji musíte schovat.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekRuj vlasatá – nevšední keř, který vás bude těšit od jara do podzimu
Další článekŠuškarda – neobvyklá a zajímavá trvalka