Zvláště pokud bydlíte v podhůří, se snadno může stát, že podzimní rytí už nestihnete – a k tomu jarnímu se stále přes sněhovou pokrývku nemůžete dostat. Je vhodné rýt půdu, pokrytou sněhem, nebo je třeba počkat až do jeho úplného odtání – se všemi možnými následky?
Zarýváte sníh? Neděláte dobře
Vypadá to vlastně docela lákavě. Zbývajících několik centimetrů sněhu prostě zaryjete do řádků. Dobrý nápad? Vůbec ne. Odtávající voda naruší strukturu zeminy, navíc se bude záhon oproti okolí pomaleji prohřívat.
Přítomnost sněhu neznamená zmrzlou půdu
Možná máte dojem, že stejně nemá cenu brát rýč do ruky, dokud je venku bílo. Ale faktem zůstává, že pod vrstvou sněhu může být půda už do značné hloubky rozmrzlá. A rozhodně se ji vyplatí zrýt – zimní počasí na ni bude působit blahodárně, velké hroudy se snáze rozpadnou, vlhkost zůstane zachována. Sníh totiž taje velmi pomalu a půda zůstává déle vlhká.
Při rytí si zkrátka trochu „máknete“
A jaký je ten jediný doporučený správný postup pro rytí záhonů, na kterých ještě leží sníh? Prostě ho odházejte stranou! Nemusíte to udělat všechno najednou, postupujte po jednotlivých pásech. Odházejte menší prostor, zryjte a sníh vraťte zpět. Je to pracné, uznáváme. Ale uděláte tím půdě lepší službu, než když budete čekat příliš dlouho.
U větších ploch je dobré postupovat po jednotlivých brázdách. Půjde vám to o něco rychleji. Navíc půdu neochudíte o množství zimní vláhy a nezpozdíte ani brzké osévání záhonů.
Je dobré rýt úplně zmrzlou půdu?
Může se stát, že sníh pracně odházíte a záhony budou stále zmrzlé. V takovém případě si dejte jednoduše padla. Rýt zmrzlé hroudy je nejenom namáhavé, ale také neefektivní. Zaryjete-li zmrzlé hroudy do půdy, bude později pomaleji rozmrzat. Výsev ani brzkou jarní výsadbu tak rozhodně neurychlíte, spíše naopak.
Najdete u nás rady, typy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz