Jak už název napovídá, ruj zaujme především svým „vlasatým“ vzhledem. Zajímavou podívanou nabídne ke konci léta, po odkvětu. Plody mají husté vlásky a to jí propůjčuje charakteristický vzhled.

 Ruj (Cotinus) vlasatou řadíme mezi ledvinovníkovité rostliny. Keř roste do výšky až 3m. Rod ruj má dva druhy, C. coggygria a C. obovatus. C. coggygria je keřovitá rostlina, která pochází z jihovýchodní Evropy. C. obovatus se u nás téměř nepěstuje, pochází ze Severní Ameriky.

Ruj má žluté květy, jsou uspořádané v latnatých květenstvích. Květy se na rostlině objevují v červnu a červenci. Plody jsou několik milimetrů dlouhé peckovice ledvinovitého tvaru, jejich ochlupení připomínají husté, jemné vlasy. Ruj má listy vínové barvy, které se na podzim před opadem mění na oranžové až žluté. Větve jsou dlouhé, až převislé. Každoročně mohou vyrůst o jeden metr délky.

Jak ruj pěstovat

Ruj je poměrně odolná a na pěstování není náročná. Dejte ji na chráněné, teplé a slunné stanoviště. Pokud si vyberete kultivary s barevnými listy, dopřejte jim hodně slunce, jinak se tak pěkně nevybarví. Druhy se zelenými listy dobře snášejí i mírný stín, ale lépe se ruji daří na slunci. Vyhovuje ji půda hlinitopísčitá s přídavkem vápence.

Rostlina dobře snáší sucho, mnohem lépe než přemokřenou půdu. Proto zaléváme s rozmyslem, jen tak, aby půda byla vlhká, ale ne bahnitá. Ruj není třeba hnojit. Mráz také snáší velice dobře, jen se může občas stát, že ji namrznou koncové části mladých výhonů, ty pak na jaře seřízneme.

Ruj je hodně větvený keř, který dorůstá do výšky 3-5 m, někdy může dosáhnout i výšky 5 m. Rostlina je vhodná do větší zahrady nebo parku, nejlépe vynikne jako samostatně stojící. Není dobré je každý rok dramaticky seříznout, nemuseli byste se dočkat bohatého květenství a charakteristických „vlasů“. Řez ale snáší dobře, takže i menší zahrady mají šanci. Vykouzlíte si keřík požadované velikostí a hustě větvený.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekOleandr – krásný i jedovatý
Další článekSoleirolia, helxinie – polštářky drobných zelených kvítků