Možná jste o této rostlině již slyšeli, však je čím dál více oblíbenou pokojovou rostlinou, která budí pozornost svými neobvyklými listy. Pilea díky nim právě získala přezdívku coby palačinková kytka.

Celý název rostliny zní pilea peperomioides, ano, název zrovna není snadno zapamatovatelný, natož pak vyslovitelný. Pilea pochází z Číny a je dokladem rostliny, která se rozšířila po celém světě jen díky amatérským pěstitelům, aniž by byla blíže známa botanikům. Přestože prvně byla tato rostlina objevena již na počátku minulého století, pak byla nějak opomenuta. Ve 40. letech 20. století byla dovozena do Norska coby suvenýr. Její původ byl určen až v 80. letech.

Roztomilá stálezelená pokojovka

Jedná se o pokojovou rostlinu menšího vzrůstu, kterou tvoří dlouhé řapíky, na jejichž koncích se vyjímají kulaté a nepřehlédnutelné listy, jenž podivuhodně drží ve vertikální poloze, čímž rostlina získává jedinečný vzhled. Je velmi vzdušná, díky tomu se velmi krásně vyjímá na stolku, parapetu, skřínce, prostě kdekoliv.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

 

Jak pěstovat tento zelený klenot?

Bez problému je lze pěstovat při běžné pokojové teplotě, nevadí ani chladnější přezimování. Zde je třeba pamatovat, pokud chcete mít rostlinu na místě, kde dosahuje teplota k nule a níže, nesmíte ji zalévat. Po zbytek roku postačí zcela zálivka jednou týdně a to ve chvíli, když substrát na povrchu trochu vyschne. Pilea by neměla nikdy stát delší dobu ve vodě a neměla by mít neustále mokrý substrát. Lepší je krátkodobé sucho než přemokření.

Pokud nebude rostlina přelívána, nebude se vytahovat směrem za světlem a shazovat spodní listy. A právě kvůli světlu je vhodné pileu občas trochu pootočit, aby se nenakláněla a nezatětovala tak svůj křehký stonek. Ten je dobré časem i vyvázat k nějaké stabilní opoře, jako je například klacík, bambusová tyčka apod.

Pozor, zdání klame

Na první pohled pilea působí jako ta nejskromnější rostlina, která prakticky nevyžaduje zvláštní podmínky, nic nepotřebuje a přesto bude krásně růst. Ve skutečnosti rostlina potřebuje k životu slunce, i když zase ne příliš. Je dobré, pokud přidáte do substrátu trochu písku.

Mějte na paměti také to, že pilea se nikdy nevětví, je tvořena jedním stonkem, ze kterého postupně vyrůstají řapíky s listy, které rovněž ze spodu opadávají a na stejném místě už nikdy nevyrostou nové. Rostlina tak roste především do výšky a ne do prostoru. Sice není náročná na péči, ale potřebuje vaši pozornost. Za to se vám odmění a bude vám dělat radost po mnoho let.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekJak pečovat o ptáčky na zahradě v březnu
Další článekAutomatické zalévání zahrady