Tlustice patří k oblíbeným pokojovým rostlinám, není náročná na péči a snadno se množí. Tuto sukulentní rostlinu můžete pěstovat dokonce jako bonsaj.
Tlustice vejčitá (Crassula ovata) pochází z jižní Afriky, kde také roste ve volné přírodě. Na rozdíl od pokojovek v našich podmínkách, ve své domovině může tvořit keříky vysoké až 3m. Tlustice využívají ke svému pěstování i milovníci bonsají. Rostlina je na první pohled nápadná sytě zelenými tučnými listy a silným kmínkem.
Jak na pěstování
Tlustici pěstujeme v zemině pro pokojové rostliny nebo sukulenty, ale vyhovovat jí bude i běžná zahradní zemina s příměsí písku. Pokud jí pěstujete v bytě, snese i suchý vzduch. Může stát na okně, na slunci, ale i v polostínu. V létě ji přesuňte ven, na mírný polostín. Na zálivku není náročná. Pokud ji máte v létě venku, budou jí stačit srážky, jen ve velkém vedru jí přilepšete. Spolehlivě zvládne i delší období bez zálivky.
Hnojení je vhodné pouze v období největšího růstu, koncem jara, použijte hnojivo pro sukulenty nebo kaktusy. Na zimu ji přesuňte dovnitř, na slunné stanoviště (zimní zahrada, veranda…), kde je teplota okolo 10-150 C. Zálivku výrazně omezte nebo dokonce nějaký čas vynechte.
Škůdci tlustici příliš nenapadají, větší škody může napáchat přemokření kořenového obalu, dochází k hnilobě kořenů. Rostlina může i vykvést, v období pozdního podzimu a začátkem zimy. Květy jsou drobné a bílé.
Rostlině dopřejte stabilní květináč nebo ho můžete zatížit různými kamínky, které se dají na zeminu. Příliš často ji nepřesazujte, většinou až ve chvíli, kdy jí začne být květináč malý. V období, kdy ji nepřesazujte, přisypte do květináče trochu zeminy.
Pokud tlustici budete věnovat péči, bude vám dělat společnost mnoho let.
Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz