Jen málokdo by tuhle zajímavou rostlinku zařadil do správné rostlinné škatulky. Parožnatka bývá často k vidění ve sklenících nebo botanických zahradách. Nejčastěji ji najdete zavěšenou u stropu nebo usazenou na vysokých kmenech stromů. Nekvete ani neoslní hustou zelení větví. Tím skutečně zajímavým prvkem jsou nevšedně tvarované listy.

Parožnatka (Platycerium) je totiž ve skutečnosti velmi originálním druhem kapradiny. Svému jménu rozhodně nezůstává nic dlužná. Její ploché, sytě zelené listy, připomínají svým tvarem skutečně ploché losí nebo jelení parohy. Její původní domovinou jsou tropy, ovšem díky své vysoké přizpůsobivosti vám bude dělat radost i v domácích podmínkách. Připravte se jen na to, že roste poměrně pomalu.

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Parožnatka není parazitická rostlina, i když tak vypadá

Kdybychom ji chtěli navštívit v její původní domovině, museli bychom se vydat za teplým a vlhkým klimatem deštných pralesů v Jižní Americe, Asii a Austrálii. Jde o epifyt (podobně jako například oblíbené orchideje rodu Phalaenopsis) – to znamená, že žije na jiných rostlinách, ale používá je pouze jako podporu, neprorůstá jejich pletivy a neodčerpává jim potřebné živiny. Takže ji můžete klidně pěstovat i na kusu mrtvého dřeva.

Jak už jsme předeslali, doma vám udělají radost především její zajímavě tvarované listy. V optimálních podmínkách dosahují délky až 150 cm a zachovávají si svůj charakteristický tvar.

Co bude u vás doma parožnatka potřebovat?

V našich klimatických podmínkách je nutné parožnatku pěstovat v interiéru. Nejlépe roste na slunečných nebo polostinných místech. Bude se jí líbit i pod stropem v zavěšeném květináči nebo připevněné na kusu starého dřeva. Je třeba jí zajistit především vysokou vzdušnou vlhkost. Jestliže nepěstujeme parožnatku ve skleníku, musíme ji pravidelně rosit. A zároveň pravidelně otírat listy látkou, abychom odstranili usazený prach a vrátili jim zpět ztracený lesk. Pro čištění můžete použít jemné mikrovlákno, které nepoškodí jemný povrch listů.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekProč a jak postavit na zahradě suchou zídku
Další článekJak pečovat o ptáčky na zahradě v březnu