Oleandr má nádherné květy, které opravdu bohatě kvetou, navíc krásně voní. Zkrášlí vaši zahradu, terasu i balkón. Má jen jednu vadu na kráse, je jedovatý.

Oleandry jsou vyšší keře, někdy až rozměrů menších stromků. Listy jsou dlouhé 10-15 cm. V dnešní době je pěstováno mnoho kultivarů, nejčastěji je u nás zastoupen Oleandr obecný (Nerium oleander), je to stálezelený keř, který ve Středomoří tvoří i živé ploty, u nás se musíme spokojit s pěstováním v nádobách. Jeho květy mohou mít více odstínů, od růžové, lososové, přes červenou, rudou až po žlutou, krémovou a bílou. Některé druhy mají dokonce i okrasné, panašované listy a tak jsou atraktivní i mimo období kvetení.

Pozor, jsou jedovaté

Oleandry jsou sice nádherné, ale také jedovaté. Obsahují glykosidy (oleandrin, folinerin, adinerin atd.), mají podobné účinky jako digitalis. Jedovatá je celá rostlina, nejvíce jedu je však koncentrováno v listech. Mírná otrava způsobuje nevolnost, požití většího množství může vyvolat i smrt.

Jedovatá je i šťáva, kterou olenadr roní při poranění. Jedovaté účinky oleandru znali už lidé ve starověku a také z něho připravovali jedy.

Jak oleandr pěstovat

Na pěstování mají určité nároky, potřebují slunné stanoviště s dostatkem vláhy. V jeho domovině letní teploty dosahují 300 C a více, zimní 2-80 C. Oleandr pěstujte v nádobě s dobrou drenáží, ta by také měla být mohutná, protože kořeny potřebují místo. Půda jim vyhovuje hlinitopísčitá s přídavkem rašeliny.

Mladé rostlinky přesazujte nejlépe každý rok, po dosáhnutí 4 let, už bude stačit jednou za 3-4 roky. Starším rostlinám při přesazování můžete zkrátit kořeny, zhruba o jednu třetinu a zasadit je do nového substrátu.

Od jara do podzimu oleandru vyhovuje pobyt venku, umístěte je na kryté stanoviště, například pod pergolu, květy nemají rády vlhkost. Při větších deštích by mohly plesnivět.

Oleandry jsou žíznivé a potřebují dostatek vláhy, substrát by měl být neustále vlhký, nenechte ho nikdy vyschnout. Přihnojujte každý týden hnojivem pro okrasné kvetoucí dřeviny.

Oleandr pěstujeme jako přenosnou rostlinu, zimu by nepřežil venku. Z toho důvodu je dobré koupit podložku na kolečkách, oleandr může být těžký.

Na zimu je umístěte na světlé místo (zimní zahrada, chodba, veranda…), při teplotě 5-100 C.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekLadoňky – drobné jarní cibuloviny
Další článekRuj vlasatá – nevšední keř, který vás bude těšit od jara do podzimu