Balkonová rostlina mandevila, která je nepřehlédnutelná, pokud i vás okouzlí, můžete na jaře zahájit její pěstování. K dostání je většinou vyvazovaná k opoře se svými impozantně velkými a sytě zelenými listy, které jsou lesklé a dodávají svěží vzhled. Avšak svízel spočívá spíše v samotném názvu rostliny, na kterém se nejen prodejci nemohou shodnout.

Mandevilla sundaville je někdy zkomoleně nazývána jako fandevila, sandevila apod., ani jedno není samozřejmě správné. V zahradnictví tak můžete koupit i rozkvetlou rostlinu, která bývá běžně v nabídce. Záleží na vás, jakou barevnou variantu si vyberete, jestli dáte přednost květům ve sladké růžové, či svůdné červené nebo zvolíte žluté, bílé, záleží čistě na vás.

Jedno je však jisté, jakmile si vyzdobíte balkon či terasu touto rostlinou, rázem se stane interesantním a bude doslova přitahovat pohledy kolemjdoucích. Pozitivní je, že tato živá dekorace bude ozdobou až do podzimu.

Oslnivá rostoucí liána

Jedná se o popínavou rostlinu, která je schopná vyrůst do výšky až 3 metrů. Před umístěním na stanoviště je možné přesazení do nádoby, která bude jen o něco větší, než v jaké byla zakoupena. Na dno nezapomeňte dát drenáž a zeminu pro balkonové rostliny nebo směs ze tří dílků rašeliny a jednoho dílu pařeništní zeminy.

Výživa v podobě přihnojování rostlině náramně svědčí, díky tomu si vytvoří silný kořenový bal, bohatě kvetoucí nadzemní výhony. Ideální je tekuté hnojivo s vyšším obsahem fosforu či plné tekuté hnojivo pro balkonové rostliny. Pokud i během léta při této péči zastaví růst nebo méně kvete, je třeba ji přesadit.

Rostlina snese bez problému polostín, který je pro ni vhodnější než celodenní přímé slunce, které má negativní vliv a poškozuje listy. Nepřítelem svým způsobem je pro rostlinu vítr, jenž dokáže polámat a orvat květy i listy, předejděte tomu a dejte rostlinu na chráněné místo.

Sucho a vysoké teploty nejsou překážkou

Vyšší teploty nečiní rostlině problém, rovněž tak i sucho, nesmí být ale dlouhodobou záležitostí, obvykle mandevila reaguje zpomalením růstu a menším nasazením květů.

Vhodné jsou velké a hlubší samozavlažovací nádoby jakéhokoliv tvaru. Podstatné je, aby kořeny měly neustále možnost čerpat vláhu a živiny. Pak vám rostlina poroste doslova před očima. Nezapomeňte na důležitou oporu, však jde o popínavou rostlinu.

Mandevila je trvalá popínavá rostlina, což znamená, že pokud jí budou zajištěny vhodné podmínky pro přezimování, tj. bezmrazé a světlé místo, může vám dělat společnost po řadu let a není třeba vždy na jaře kupovat novou rostlinu.

Mandevila jako pokojová rostlina

Mandevilu můžete zkusit pěstovat i jako pokojovou rostlinu, ale potřebuje v tomto případě slunné místo u okna a především vlhčí vzduch, to lze zajistit pomocí zvlhčování vzduchu ručním postřikovačem a odpařovačem. V zimě je vhodná teplota okolo 15 °C. Avšak i tak bude rostlina vděčná, pokud jí dopřejete v letním období pobyt venku. Pokud to není reálné, poskytněte jí co nejvíce světla a čerstvého vzduchu.

Najdete u nás rady, typy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekTlustice – kyprá kráska, netradiční bonsaj i pozoruhodný sukulent
Další článekGlorióza nádherná – exotická krasavice