Ladoňky vám na jaře pokryjí zahradu kobercem modrých kvítků. Velmi snadno se rozrůstají a spolu se sněženkami, bledulemi a dalšími jarními cibulovinami, se objevují už pod tajícím sněhem.

 Ladoňky (Scilla) můžete vysazovat do trávníku, skalky, ale i pod stromy. Stejně jako u jiných cibulovin, musíte vybrat místo v trávě, které nebudete sekat příliš brzy. V trávě vypadají ladoňky velmi půvabně a přirozeně. Nemusíte je pracně vysazovat do záhonů cibulovin a věnovat jim náročnou péči. Stačí jen vysadit a příroda už se postará sama. Kvete zvonkovitými květy uspořádaných do hroznů. Barvu mohou mít modrou, fialovou, růžovou, ale i bílou.

Jak ladoňky vysadit a pěstovat

Stanoviště jim vyberte slunné nebo mírně přistíněné. Půda jim bude vyhovovat humózní, propustná a v období jara dostatečně vlhká. Cibulky se vysazují v období září-říjen, zhruba 6-8cm hluboko. Nová místa můžete osazovat dceřinými cibulkami, ale rozrůstají se i sami velmi dobře. Rostlinka se množí i semeny. Ladoňky jsou mrazuvzdorné a zůstávají přes zimu v zemi.

Ladoňky můžete snadno přirychlovat v květináči, potom vám pokvetou uprostřed zimy. Na jaře je vysázejte spolu s dalšími jarními cibulovinami do truhlíků. Stejně tak se hodí do skalek, na okraje okrasných záhonů, jako podrost pod stromy a keře, které propouští sluneční paprsky. Ideální jsou listnaté stromy, které než se olistí, tak ladoňky odkvetou a zatáhnou listy, takže jim nevadí jejich stín. Velice efektivně působí v trávníku, jako květinová louka.

Množení

Většina druhů se množí samovolně. Může se množit cibulkami nebo semínky. Pokud se rozhodnete množit ladoňku sami, na konci léta rozdělte dceřiné cibulky a vysaďte je na nová místa.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekKočičí ocásek, palnice ohnivá – seznamte se s nevšední rostlinou
Další článekOleandr – krásný i jedovatý