Palnice má velmi originální vzhled, podobnou byste jen těžko hledali. Nejbujněji kvetou mladé rostliny. Zaslouží si samostatný květináč, tak její nevšední krása vynikne nejlépe.
Palnice ohnivá nebo také „kočičí ocásek“, má specifické nároky na pěstování. Vyhovuje jí teplé a vlhké klima. Teploty okolo 200 C. Domovinou palnice je pravděpodobně Nová Guinea, z toho důvodu jim vyhovuje tropické klima. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojová nebo skleníková rostlina. Řadí se k pryšcovitým rostlinám. Krásně kvete v místech s vysokou vzdušnou vlhkostí.
Kvete v průběhu jara a léta, jen nesmí být vystavena přímému slunci. Ideální umístění je na okenním parapetu s orientací na jih nebo jihozápad.

Zalévání a půda
Kořenový bal palnice nesmí vyschnout, potřebuje pravidelně zalévat. Pokud rostlinu přelijete, vyčkejte půl hodiny a zkontrolujte misku pod květináčem. Pokud je plná vody, vylijte ji. Rostlina bude chtít 1x 14 dní přihnojovat. Použijte rozpustné hnojivo.
Na palnici je dobré použít zeminu pro pokojové rostliny nebo rašelinový substrát. Přesazujeme každý rok na jaře, rostlina lépe poroste i pokvete.
Palnici množíme na jaře a to tak, že odřízneme z mladých, silných výhonků přibližně 10 cm dlouhé řízky, které zastrčíme do směsi rašeliny a písku. Starší rostlinky můžete omladit řezem, seřízněte je až do poloviny původní délky.
Škůdci
Pokud rostlinu pěstujete v suchém a teplem prostředí, stává se terčem svilušek. Ty se rády přisávají na rub mladých listů. To, že palnici napadli škůdci, poznáme podle listů, které mění barvu a jsou na nich drobné skvrny.
Starší palnice už tolik nekvetou, proto si dejte pozor, jestli opravdu kupujete mladší rostlinky.
Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz