Všeobecných návodů na pěstování rostlinek actinidie je k mání dost a dost. Ovšem leckdy v nich chybí důležité detaily, které však mohou s plodností i životaschopností sazeniček kiwi pořádně zamávat. A jaké to jsou?

Nezáleží na tom, zda se na vaší zahradě roztahuje po plotě Actinidia chinensis, Actinidia arguta nebo jiné druhy, pro všechny je postup pěstování prakticky totožný – včetně osvědčených fíglů a triků.

Vaše kiwi není tak samosprašné, jak jste si mysleli

Nemáte na zahradě místo pro pěstování samčích či samičích rostlin (actinidie jsou dvoudomé), takže jste se rozhodli vsadit na samosprašné odrůdy? Na našem trhu jich bohužel moc není – prakticky jde jen o odrůdu Actinidia chinensis zvanou ´Jenny´. U těch ostatních jsou výsledky spíše pochybné. Samčích rostlin přitom není potřeba příliš. Jen jedna jediná dokáže s přehledem opylit 5-8 samičích. Ale nemůžete-li samce od té své odrůdy sehnat, nevadí. Můžete vsadit i na univerzály, odrůdy ´Matua´ a ´Tomuri´.

Sice ho řežete, ale špatně

Dobré seřezání je pro plodnost actinidie zásadní. A rozhodně by nemělo probíhat jen jednou ročně. Mladé rostliny do tří let věku řežeme jen málo – takové se však v obchodech obvykle nevyskytují, týká se to tedy jen pěstování sazeniček ze semen.

První řez by měl přijít ještě uprostřed zimy – mnohem dříve, než např. u výsadby révy na vinicích – actinidia pučí už při 8 °C . Dřevo actinidie se totiž nalévá mízou velmi brzy, a pokud řez provedeme pozdě, slzí a rostlina se oslabuje. Při zimní řezu zkrátíme plodící výhony tak, aby zůstaly nejvýše dvě očka nad místem, kde bylo v létě možné utrhnout poslední plod. Staré, odplozené výhony seřežeme až na tzv. spící očko.

Ale nůžky nedáváme pryč ani v létě. Na začátku léta odřežeme všechny výhony, které „utíkají“ pryč z opory. To zvýší plodnost zbylých částí výhonu. Uprostřed léta pak navíc seřežeme všechny letošní výhony – a to hned za pátým listem. Rostlina se jejich podporou zbytečně vysiluje, a poté málo plodí.

Hnojíte dostatečně, ale průběžně

Potřené živiny na jednu vegetační sezónu kiwi si spočítáme snadno. Každý rok by měla sazenička přijmout 200 g dusíku, 100 g fosforu, 130 g draslíku a další stopové prvky. Fosfor a draslík nejlépe využije, aplikuje-li se jednorázově na podzim. Množství dusíku by pak mělo být rozloženo do tří dávek během vegetační sezóny. Pečlivě tedy čtěte složení používaných přípravků.

Jak je to s mrazuvzdorností?

V teplých vinařských oblastech kiwi žádnou ochranu před zimou nevyžaduje. Všude jinde však ocení vysokou vrstvu mulče na kořenech. A samozřejmě občasnou zálivku v bezmrazých dnech.

Tip navíc: odrůdy pro chladnější oblasti

Věděli jste, že existuje i odrůda kiwi, vyšlechtěná pro střední Evropu? Pochází z aktinidie čínské a jmenuje se ´Ashoka´. Proti vymrzání je pak velmi odolná i ´Starella´.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekPleione – tibetská orchidej vykvete doma i na zahradě
Další článekJahodníkové porosty na jaře – co neopomenout?