Měli jste vloni skutečně bohatou úrodu jahod a chtěli byste si to letos zopakovat? Pak se ke svému jahodovému záhonku vypravte už teď. Nečekejte, až začnou jahody znovu obrážet, věnujte se jim bez obav ještě předtím.

Divoké lesní jahody vás už v únoru mohou překvapit čerstvými zelenými lístky, tak perfektními pro přípravu čaje, doplňujícího po zimě množství důležitých výživových látek. Ale ty zahradní za nimi zase tolik nezaostávají. Jakmile tedy roztaje sníh, vrhněte se jim na pomoc.Začátek března je ideální dobou pro péči o jahody

Řídit se musíte samozřejmě venkovními podmínkami, ale platí, že čím dříve, tím lépe. Obejděte všechny sazeničky a dobře je přitlačte a přihrňte k zemi. Napravíte tak škody způsobené mrazem. Hned poté se věnujte starým a odumřelým listům. V suchých dnech se dají pohodlně odstranit hráběmi, ovšem navlhlý materiál si bude žádat vaši větší pozornost.

Neriskujte poškození rostlin a vezměte si k ruce nůžky, s nimiž odumřelé listy odstraníte pěkně jeden po druhém. Byl-li jahodníkový porost zdravý, bez obav je zkompostujte. Ovšem v případě napadení jahodníků houbovými chorobami je všechny raději spalte.

Když začnou jahodníky rašit

Jakmile si povšimnete prvních známek nové zeleně, začněte jahodník přihnojovat. Nikdy však neaplikujete výživné roztoky přímo na nové listy, snadno byste je popálili. Vhodnější bývá hnojivo granulované, které lze pohodlně vpravit do půdy spolu s první okopávkou (nebojte se hlavně v meziřádcích jít hodně do hloubky).

Velmi dobrý je například granulovaný kravský hnůj. Ale nesnažte se celý proces zjednodušit prostým rozhozením granulátu na záhon – naopak. Ke každé rostlině zapracujte polévkou lžíci hmoty. Vypadá to pracně, ale ušetří vám to starosti po několik následujících měsíců. V konečném důsledku se tak tato péče rozhodně vyplatí.

Najdete u nás rady, tipy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz

Předchozí článekNeplodí vám kiwi? Víme, kde nejspíš děláte chybu
Další článekProč a jak postavit na zahradě suchou zídku