Glorióza je nádherně kvetoucí, popínavá rostlina, která si však hlídá svou nedotknutelnost tím, že všechny její části jsou jedovaté. To však nic neubírá na jejím půvabném vzhledu. Její jed je využíván africkými domorodci k výrobě otrávených šípů.
Její původ je v jižní Africe, patří do čeledi ocúnovité. Vzhledem k jejímu původu ji u nás pěstujeme nejčastěji jako pokojovou rostlinu. Na konečcích rostlin jsou úponky, díky kterým šplhá ke slunci, rostlina je popínavá a potřebuje ke svému růstu oporu. Glorióza obsahuje ocúnový jed, který má schopnost paralyzovat centrální nervovou soustavu.
Jak se pěstuje
Glorióze vyhovuje teplo, nesvědčí ji však přímý sluneční úpal, pokud teploty dosáhnou více jak 350 C. Spolehlivě poroste na plném slunci nebo v polostínu. Na koncích listů má úpony, díky kterým šplhá po opěře, proto je nutné ji zajistit. Gloriózu lze vypěstovat ze semen nebo hlízek, ale můžete si ji koupit už rostlou.
Hlízy glorióy jsou velmi podobné hlízám jiřin, na podzim zatahují. Pokud ji budete vysazovat do nádob, pohlídejte, aby konce tenkých hlíz směřovaly dolů, do země a ohyb hlíz nahoru. Je důležité, aby nebyl porušen pupen, který je nezbytný při rašení. Zeminu použijte propustnou, humózního typu. Hlízy vysazujte na začátku dubna. Zálivku dopřávejte glorióze vydatnou, ale neměla by stát ve vodě.
V září rostlina ukončuje svůj růst, nadzemní část uvadne a uschne. Hlízky vyjměte, až zcela uschne nadzemní část, protřiďte poškozené kousky a dejte je do sklenice, zasypte suchým pískem. Uchovávejte při teplotě přibližně 100 C. Pokud byste ji nechali v místnosti s vyšší teplotou, mohla by se předčasně probudit a vysílila by se.
Glorióza je ideální do zimním zahrad, lze ji i letnit a to na kryté terase. Pokud ji na jaře umístíte na příliš chladné stanoviště, rostlina nepokvete. Důležité je i zachovat vegetační klid.
Najdete u nás rady, typy a informace pro všechny milovníky zahrádkaření a pěstování.
zahonky.cz