Automatický zavlažovací systém se používá na zavlažování trávníků a záhonů na zahradě. Můžete jej použít na velké plochy a často se kombinuje s různými formami mikrozávlahy na menší plochy.

Automatický zavlažovací systém se dá použít na velké záhony, plochy trávníků, menší plochy, skupiny rostlin, keřů, stromků a výsadeb. Mikrozávlahu lze použít na solitéry i jednotlivé květiny. Oceníte ji hlavně v případě, když mají rostliny odlišné nároky na zálivku. Zatímco automatické zavlažování trávníku pracuje s vyšším tlakem vody, mikrozávlaha probíhá při nižším tlaku 1 až 3 barů a nižším průtoku.

Zdroj foto: spravna-zahrada.cz

Automatické zavlažování

Systém automatické závlahy je napojený na čidla a dá se využít na velké plochy i malé plochy. Kapková závlaha přináší značnou úsporu s cíleným dávkováním vody jednotlivým rostlinám nebo na menší plochu. Každá rostlina dostane tolik vody, kolik potřebuje. Oproti tradiční velkoplošné zálivce můžete ušetřit až dvě třetiny vody. Kapače se připojují na zavlažovací potrubí. Zavlažování zahrady může probíhat formou velkoplošné zálivky nebo mikropostřiku. Do skleníků, na skalky a zídky se používají mikropostřikovače a mikrozavlažovače pro zalévání rostlin šetrným a jemným postřikem. Paprsek vody je jemnější a délka dostřiku je 2 až 6,5 metru.

Zavlažování trávníku

Každý zavlažovací systém se dá přizpůsobit zavlažované ploše. Trávník potřebuje týdně v průměru 25 až 40 l/m². Doporučenou týdenní dávku vody můžete při zavlažování trávníku rozdělit do dvou až tří cyklů. Během jednoho cyklu se dostane do trávníku 10 až 15 l/m². Pro nejefektivnější zálivku je vhodné zavlažovat v časných ranních nebo naopak v pozdních večerních hodinách. Během dne se voda nadměrně odpařuje a efektivita zálivky se snižuje. Při správně nastaveném automatickém závlahovém systému lze ušetřit 60 % vody a u mikrozávlahy až 70 %.

———————-Komerční článek——————–

Předchozí článekPilea: Čím vším vás překvapí tato pokojovka a jak ji doma úspěšně pěstovat?